2020 ONUR HAFTASI BASIN METNİ ‘’MESAFE’’

Bugün burada Antalya LGBTİQ+ Platformu olarak Antalya 4. Onur Haftası etkinlikleri nedeniyle toplanmış bulunuyoruz. Yasaklara savaşlara kimsesizliğe kitlesel kıyımlara ve salgınlara karşı geçmişten günümüze bu onurlu mücadelemiz de var oluşumuzu haykırdık ve bu varoluşumuzu kutladık , yer yüzünde  onurumuza sahip çıkarak yarım yüzyıllık süreci geride bıraktık. Ülkemiz de büyük bir dayanışmayla örülen görkemli  onur yürüyüşlerine tanıklık etti.

Zor  süreçlerden geçtik. Yaşadığımız salgın ve beraberinde gelen  sosyal kıyım da işten çıkarılan, tüm risklere rağmen çalışmak zorunda kalan , evde ailesi ile yaşamak zorunda olup zorbalığa maruz kalan , çalışamayan, dış koşullardan dolayı yalnızlaşanlarımız oldu. Zaten sosyal haklara erişimde bürokratik güçlükler çıkarılırken, ayrımcılık, dışlama ve düşmanlaştırma devlet güdümüyle, diyanetin açıklamalarıyla propaganda edilirken ev içi şiddet ve ayrımcılık gibi konularda daha güvencesiz halde hissettik .

Sadece görünürlüğümüze, siyasi ve sosyal çalışmalarımıza karşı değil, LGBTİQ+ olarak varoluşumuza, öz kimliğimize yönelik, zaten var olan saldırılar daha da arttı.

BİZ leri gettolara hapsetme, kamusal alandan dışlama, aşağılama şiddet ve ötekileştirme daha da katmerleşti. Nefret ve savaş dili, kamusal  alanı teslim aldı .

Pandemi ifade özgürlüğünün sınırlandırmanın bahanesi oldu.

Ülke, yaşanan derin bir anti-demokrasi krizinin devamında, derin bir ekonomik krize sürüklenmiş durumdadır. Bizim onur yürüyüşlerimiz de bu anti-demokratik sistemin  kurbanı edildi ve yıllarca yasaklandı

 Kimimiz bu zor süreçte  dayanışma içinde ve bağlantıda kaldı. Kimimiz yalnız hissetti, yardım isteyemedi. Eğer öyleyse asla yalnız hissetme! Hiçbir zorluğu tek başına aşmak zorunda değilsin! Dayanışma böyle zamanlar için var!

BİZ ler, kendimizle birlikte, kadınlar  ve bütün ezilenler ve ötekileştirilenler için EŞİTLİK ve ÖZGÜRLÜK istemeye, bütün yoksullar ve emekçiler için onurlu bir yaşam istemeye devam edeceğiz. Ezilenlerin dostu, kardeşiyiz ve bütün ezilenler dostumuz kardeşimizdir.

Onurlu duruşumuzu yine sergileyecek ve haykıracağız: “AŞKIN CİNSİYETİ YOKTUR” Hayatı renklendirmek için daha çok gökkuşağı daha çok aşk lazım diyoruz” 

Bu Pride’da çoğunlukla yan yana olamayacağız  ama birbirimize dokunamasak ta yan yana olamasak ta dayanışmanın her türlü mümkün olabileceğini biliyoruz. Bir arada olacağımız günlere yaklaşıyoruz. Gücümüzü ve cesaretimizi haklılığımızdan alıyoruz.

Homofobiye
Bifobiye
Transfobiye
Irkçılığa
Türcülüğe

Cinsiyetçiliğe
Ayrımcılığa
Şiddete

Hoşgörüsüzlüğe

Adaletsizliğe ….


Sosyal mesafe koyuyoruz….

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir